14 maja 2022

Wystawa w Muzeum Wigry "Minerały ozdobne świata" z kolekcji Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.     W  Muzeum Wigry w  Starym  Folwarku  odbyło  się  otwarcie nowej wystawy pt. "Minerały  ozdobne świata" , której to eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk  z Warszawy. Skorupa ziemska zbudowana jest ze skał, które składają się z mniejszych komponentów zwanych minerałami. Minerał to naturalny, jednorodny składnik skorupy ziemskiej, w którego skład wchodzi jeden, bądź więcej pierwiastków chemicznych. Niektóre minerały są bardzo cenione ze względu na rzadkość ich występowania, a także na nieprzeciętne właściwości fizyczne takie jak: twardość, przezroczystość, czy barwę. 

     Jak wiadomo człowiek już od prehistorycznych czasów otaczał się ozdobami  z różnych kamieni, przypisując im również właściwości magiczne i lecznicze. Kamienie ozdobne urzekają nie tylko bogactwem barw, wzorów i efektownych zjawisk optycznych, a także różnorodnością form i kształtów. W muzeum zostały wystawione  nieobrobione skały i minerały pochodzące z całego świata: agaty, jaspisy z Brazylii i Afryki , obsydian z Meksyku, szmaragd z Wenezueli, kwarce z inkluzjami, turkusy, agaty z Ameryki Północnej, ametysty, turmaliny, nefryty, korale, onyksy z Azji, opale z Australii, krzemień pasiasty, chryzopraz, sfaleryt z Polski i Europy. Oglądać było można też skamieniałości z całego świata np. drewno skamieniałe z USA.

      Otwarciu wystawy towarzyszył wykład dr. Roksany Maćkowskiej z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie  pt. "Węglanowe osady jeziorne". Wystawa ma na celu przybliżenie zwiedzającym wiedzy o kamieniach ozdobnych występujących na terenie świata oraz naszego kraju. Na podstawie odpowiednio dobranych okazów mineralogicznych i petrograficznych, pochodzących ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, przedstawione zostały zagadnienia związane z poszukiwaniem, wydobyciem, kolekcjonowaniem oraz współczesnym zastosowaniem kamieni ozdobnych występujących na terenie świata i Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz