8 lipca 2022

Letni spływ kajakowy na rzece Czarna Hańcza wśród dzikiej przyrody i przepięknych widoków.     Wyjątkowa, urokliwa to  i najdłuższa  rzeka Suwalszczyzny Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem Niemna.  Rzeka ma długość 141,7 km, z czego w Polsce to 107,8 km. Wypływa ze wzgórz morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza i na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim. Ale to nie jej wielkość, a uroda i niezwykle malownicze położenie pośród dziewiczych krajobrazów Suwalszczyzny i Puszczy Augustowskiej przyciągają kajakarzy szukających ciszy, spokoju oraz nieskażonej natury. 

     Czarna Hańcza na swoim biegu spotyka mnóstwo największych atrakcji tej malowniczej krainy. Właśnie tutaj malowniczo meandruje wśród pachnących lasów, złocistych pól i zielonych wzgórz, tworząc przy tym niesamowity bajkowy klimat. Najpiękniejszy odcinek spływu kajakowego, według mnie rozpoczyna się tam, gdzie brzegi Czarnej Hańczy zaczyna porastać Puszcza Augustowska. Wtedy robi się zielono, klimatycznie oraz dziko. Tam po prostu drzewa swoimi korzeniami wcinają się w rzekę, a ciekawskie łabędzie i kaczki podpływają do kajaków. Jest pięknie, że nurt rzeki niemalże sam niesie kajak po wodzie. 

      Spływ jest cały czas łatwy oraz przyjemny, nie ma zbyt trudnych odcinków. Czasami trzeba tylko wyminąć powalony konar suchego drzewa. Zaletą całego szlaku wodnego Czarnej Hańczy jest jego umiarkowana trudność, gdzie rzeka jest dość szeroka, a miejscami wartki nurt nie stanowi problemu nawet dla początkujących kajakarzy, a dzięki temu jest wspaniała  lokalizacja na tego typu wodną rozrywkę. Z pewnością jeśli wybierzesz się tu choć raz, będziesz chciał wracać i odkrywać nowe, nieznane zakątki. 

     Aktywność fizyczna w kajaku na świeżym powietrzu, obcowanie z dziką przyrodą, przepiękne widoki, spotkanie z naturą w najczystszym wydaniu, czegoż chcieć więcej.  Naładowani jednocześnie spokojem i  energią Czarnej Hańczy  możemy wracać do swoich codziennych obowiązków, po to by za jakiś czas znowu przeżyć przygodę nie z tej ziemi. Chyba nie trzeba Was namawiać ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz