13 lipca 2022

XVII Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi "Orlen Necko Endurance 2022" w Augustowie.     W Augustowie na akwenie Necko odbyły się XVII Motorowodne Mistrzostwa  Świata "Orlen Necko Endurance2022". W zawodach wzięło udział 8 międzynarodowych zespołów. Na tym malowniczym augustowskim jeziorze odbyły się dwa długodystansowe wyścigi. Każdy z nich to sześciogodzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decydowała liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. Wyścigi nie należały do najłatwiejszych. 

     W tym roku , na tych już siedemnastych zawodach organizatorzy zadbali, aby impreza była jeszcze ciekawsza. Podjęto decyzję o skróceniu dystansu wodnego toru z trzech do dwóch kilometrów, co znacznie wpłynęło na dynamikę wyścigów i było nie lada wyzwaniem dla zawodników. W tych wyjątkowych zawodach, gdzie o końcowym sukcesie decydują wyniki dwóch sześciogodzinnych wyścigów, bezkonkurencyjna okazała się ekipa z Francji "Team Boat 99", natomiast polsko - litewski zespół "Toma Racing Team" zajął ósme miejsce.  

     Klasyfikację generalną, a tym samym tytuł mistrza świata zdobyła francuska drużyna "Team Boat 99". W skład zespołów wchodzą kierowcy od dwóch do czterech. Są również  mechanicy jest team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie w strefie serwisowej. Zawodnicy ścigają się na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, które osiągają prędkości do 120 km/h ( silnik 60 KM ). Jest to wyścig bardzo wyczerpujący,  aby wysiedzieć w takim katamaranie chociaż godzinę, trzeba być wyjątkowo wytrzymałym i sprawnym zawodnikiem. 

     Mistrzostwa świata łodzi Endurance przez wielu są  porównywane do samochodowego wyścigu “24h Le Mans”. Motorowodne mistrzostwa świata łodzi "Orlen Necko Endurance" stały się bez wątpienia jedną z największych atrakcji sezonu turystycznego i są jednocześnie ogromną promocją na świecie położonego wśród jezior i lasów malowniczego Augustowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz