20 stycznia 2024

Zima w lesie, gdzie śnieg to nie tylko bajkowo wygląda, ale również spełnia określone zadania.


       Padający dookoła świeży śnieg dostarcza nam wiele radości, gdzie  las zasypany białym puchem wygląda urokliwie.  Śnieg w  lesie nie tylko bajkowo wygląda, ale również spełnia swoje określone zadanie w przyrodzie. Jest to moment odpoczynku i regeneracji dla przyrody, a także źródło powoli dostarczanej wody wraz z topnieniem, której w ostatnich latach dość często brakuje. Przyroda potrzebuje śniegu i niskich temperatur. Mróz i biały puch chronią las przed inwazją owadów, a opady przykrywają rośliny runa leśnego, chroniąc je przed przemarznięciem. 

       Zimy z opadami śniegu są bardzo pożądane, ponieważ śnieg jest takim magazynem wody dla lasu. Śnieg topniejąc, znacznie lepiej nawadnia glebę, ponieważ jest to naturalny, powierzchniowy zbiornik wodny, który trzyma wodę i topniejąc, stopniowo oddaje ją do gruntu.  Gdy brak śniegu, spada gwałtownie poziom wód gruntowych, a w lasach wtedy znikają małe jeziorka, mokradła oraz  trzęsawiska, które są bardzo ważnym elementem naszego środowiska. Duży mróz oraz śnieg są również taką barierą, chroniąc  nasze lasy przed różną inwazją owadów i innych szkodzących im organizmów zmniejszając ich populację i w ten sposób naturalnie hamując ich nadmierny rozwój. 

       W czasie zimy nie ma bardziej zdrowego miejsca niż piękny ośnieżony las. To tu możemy pooddychać pełną piersią, a spacer będzie najlepszą okazją do pozbycia się nadmiaru energii. Przecież każdy przyrodnik wie, że to właśnie śnieżną zimą rozgrywa się w lesie prawdziwa magia, a sposobów na spędzanie w nim ciekawych chwil jest mnóstwo. Zatem, czas na ośnieżony magiczny piękny zimowy las.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz