22 lutego 2024

Torosy to naturalne zjawisko, gdzie gruba kra wypełza na ląd niczym mityczny lodowy potwór.      To zjawisko jest nie tylko piękne, ale także niezwykle rzadkie, dlatego obserwacja lodowych torosów na imponującym i tajemniczym jeziorze Dusia (Ežero Dusios) Litwa jest  prawdziwą gratką  dla miłośników jeziornej natury. Proces tworzenia torosów jest niezwykle spektakularny. Torosy powstają podczas odwilży, kiedy pokrywa lodowa zaczyna pękać, a do tego silnie wieje. Lód pękając pod wpływem prądu wody lub wiatru zamienia się w rodzaj kry. Wtedy ta kra po prostu rozpada na mniejsze kawałki. Gdy w tym czasie wieje silny wiatr, dochodzi do tak zwanej szarży lodowej, bo wysokie spiętrzenia lodu pchane przez mocne powiewy zachowują sie trochę jak żagiel.

      W momencie gdy wiatr napierał na lód, on zaczyna napierać na brzeg i w końcu wypływać na ten brzeg. Po wyjściu lodu na brzeg,  suchy ląd wcale nie zatrzymał jego ruchu. Wystarczyło, żeby była cieniutka warstewka lodu, a  lodowi po lodzie jest już dużo łatwiej się przesuwać niż po nadjeziornym piasku.  Nasuwający się lód jeden  na drugim tworzy bardzo ciekawe formy. Towarzyszy temu zjawisku charakterystyczny dźwięk  kruszonego lodu, który dodaje całości zjawisku jeszcze większego dramatyzmu. W efekcie plaża wygląda tak, jakby ktoś obsypał ją lodem. 

      Torosy stały się atrakcją turystyczną, która przyciąga mnóstwo osób. Należy pamiętać, aby to zjawisko oglądać tylko od strony lądu. Przechodzenie na drugą stronę może być bardzo niebezpiecznie, lód, który staje się coraz cieńszy, może bowiem pod nami się załamać. Rozsądniej i dużo lepiej można podziwiać widoki z bezpiecznej odległości, gdzie widok lodowych torosów wykonanych jako dzieła sztuki naturalnej naprawdę robią wrażenie na tym imponującym i tajemniczym jeziorze Dusia (Ežero Dusios).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz