3 kwietnia 2024

Wiosenne fale jez. Dusia (Ežero Dusios) grają swoją melodię, gdy wiatr staje się coraz silniejszy.      Jezioro Dusia (Ežero Dusios), to trzecie według wielkości jezioro na Litwie, znajduje się w rejonie łoździejskim na terenie Metelskiego Parku Regionalnego  (Metelių Regioninis Parkas). Jego obszar to 2334 ha., dł. 8450m, szer. 4140m.  Głębokość max. 32,6 m. Jest położone stosunkowo blisko polskiej granicy i wyróżnia się długą strefą płycizn.  Jezioro to fascynuje swoją wielkością, dlatego wyprawa wiosenna nad  jez. Dusia (Dusios) to świetna okazja, aby nie tylko aktywnie spędzić czas,  ale także zobaczyć otaczającą przyrodę.  Warto podkreślić, że jezioro Dusia (Dusios) wyróżnia się bardzo czystą wodą. Na szczęście nie natkniecie się tu raczej na tłumy, okolica jest dość spokojna, idealna na wyprawy. 

       Piaszczyste brzegi i czysta woda jeziora oczarowały wielu turystów. Mam wrażenie, jakbym był nad zbiornikiem wodnym znacznie większym niż krajowe Wigry, gdzie drugi brzeg jeziora przy dobrej pogodzie jest widoczny jako ciemny pas. Tak naprawdę jezioro widoczne na zdjęciach bardziej przypomina wzburzone Morze Bałtyckie niż spokojne jezioro.  Szalejące jez. Dusia (Dusios) pozostawia nieopisane wrażenie  białej grzywy  fal, ptaków tańczących na wodzie i kitesurferów pośród fal.  

      Najbardziej imponujące fale powstają, gdy wiatr wieje z zachodu lub północnego zachodu. Wiosnę czuć nie tylko w jeziorze, która w tym roku jest wyjątkowa,  ale także w innych miejscach Metelskiego Parku Regionalnego (Metelių Regioninis Parkas),  gdzie można przy okazji zwiedzić okolicę. Wielu wraca tu nawet kilka razy w roku, gdzie  wspaniałych emocji można doświadczyć o każdej porze roku, naprawdę, bo jezioro Dusia (Ežero Dusios), jest piękne nie tylko latem, sam fotograficznie  sprawdziłem.

2 komentarze: