25 czerwca 2021

Inspirujący początek letniej pory roku na Suwalszczyźnie, krainy zdominowanej przez przyrodę.     Lato to najbardziej lubiana pora roku, która każdemu kojarzy się z wakacjami, wypoczynkiem, wygrzewaniem się w ciepłych promieniach słonecznych co pozwala na spędzanie czasu na spacerach, uprawianiu sportu, ale i kąpielach w ciepłych wodach jezior Suwalszczyzny. Tegoroczne astronomiczne lato rozpoczęło się 21 czerwca o godz. 05:32, i  będzie trwać  94 dni, czyli 3 miesiące, natomiast kalendarzowe lato rozpoczęło się dzień później. 

     Podczas lata dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Latem temperatury osiągają nawet 30 °C. Tak jak w tym roku.  Żar leje się z nieba, powietrze drga od gorąca, woda nęci spragnionych ochłody. Jest coraz bardziej upalnie, parno, duszno. Lato to także wakacje, na które młodzież szkolna czeka  z utęsknieniem. Wszystko dookoła jest zielone. Drzewa, trawa, kwiaty nabierają soczystych kolorów.

     Wydaje się, że cały świat wokół kwitnie, krzepnie, pęcznieje. Przemianie ulegają pola uprawne. W gęstwinie traw i krzewów uwija się liczny owadzi drobiazg, nad nimi zaś rozwijają swe skrzydła drapieżne ważki. Powietrze w lesie przesyca woń żywicy sosnowej i kwiatów leśnych. Lato to czas beztroski i zabawy, a co za tym idzie wypoczynku.  

     W takich okolicznościach warto udać się na mały spacer i odwiedzić dziką łąkę na skraju lasu, obok pola albo w pobliżu zbiornika wodnego, gdzie letnie przemiany są najbardziej dostrzegalne i wyczuwalne. Podziwiajmy zatem te nasze piękne krajobrazy, a jednym słowem odpoczywajmy w krainie  zdominowanej przez przyrodę w  czasie  wakacji , które właśnie się rozpoczęły  na letniej Suwalszczyźnie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz