3 czerwca 2021

Krasnopol - procesja eucharystyczna podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała 2021.     W Krasnopolu  malowniczej miejscowości Ziemi Sejneńskiej wierni, goście i turyści wzięli udział w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Bożego Ciała. Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Główną  częścią uroczystości jest procesja eucharystyczna, a uczestnictwo w niej publiczną manifestacją wiary. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego, a po niej wierni przeszli ulicami Krasnopola w uroczystej procesji. 

     Procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzykach polowych, przy których czytane były fragmenty Ewangelii. W Krasnopolu swoje ołtarzyki przygotowali: pierwszy ołtarz Strażacy OSP Krasnopol na wysokości Remizy Strażackiej, drugi ołtarz mieszkańcy ul. 1 Maja na wysokości domu Państwa Anety i Pawła Kisiel, trzeci ołtarz mieszkańcy ul. Sienkiewicza na wysokości domu Państwa Wandy i Romualda Sosnowskich, czwarty ołtarz Grupa Przyjaciele Maryi w Grocie Maryjnej. 

     W polskiej tradycji tworzy się także symbole religijne poprzez posypywanie kwiatami drogi, po której przechodzi procesja. W trakcie procesji ludzie śpiewają pieśni i litanie. Po przejściu procesji ludność zrywa gałązki brzozowe, wierząc w ich magiczne właściwości. Szczególne własności przypisuje się kwiatom i gałązkom, które dekorują ołtarzyki. Jak mówią wierni..”Uczestnicząc w procesji Bożego Ciała pielęgnujemy wiarę i jest to obowiązek każdego katolika”. 

     Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, a po raz pierwszy w Polsce została wprowadzona w 1320 roku. Uroczystość tę obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz