17 czerwca 2021

Krzywe drzewa w nietypowo ukształtowanych pniach sosen tworzą ten niezwykły leśny zakątek.     Ten niezwykły leśny zakątek Puszczy Augustowskiej to pomnik przyrody "Krzywe drzewa" znajdujący się na terenie Nadleśnictwo Płaska, w  obrębie leśnym Jazy. Na powierzchni  niespełna  0.8 ha, na którym można zobaczyć skupisko nietypowo ukształtowanych  pni  sosen zwyczajnych.  Pnie wszystkich drzew posiadają na wysokości od 30 do 50 cm nad ziemią charakterystyczne i zastanawiające pałąkowate wygięcia dochodzące do 2 m długości, ponad którymi drzewa prostują się pionowo ku górze. 

     Wiek wszystkich drzew szacowany jest obecnie na około 50 lat.  Las ten powstał prawdopodobnie na skutek celowej działalności człowieka hodującego krzywe drzewa  do celów użytecznych. Sosny najprawdopodobniej były nacinane na wysokości ok. 20 cm nad ziemią, po czym formowane w łukowaty kształt. Przy dalszym wzroście drzewek wierzchołki ich wyginały się ku górze tworząc obecnie obserwowane krzywizny. Wszystkie drzewa posiadają bardzo wyraźnie ukształtowaną szablastość dolnej części strzały w jednym kierunku. 

      Pozyskane dzięki temu drewno w tym nienaturalnym kształcie mogło być użyte w budowie łodzi, wytwarzaniu mebli, beczek i zapewne wielu innych drewnianych elementów.  Z pewnością w chwili powstania  krzywych  drzew było ich więcej.  Pamiętajmy jednak, że ma on już „swoje lata” i na przestrzeni lat siły natury powaliły już wiele z nich. Dziś również niektóre z sosen zamierają.  To normalne zjawisko i nie towarzyszy mu żadna niepokojąca przyczyna.  Drzewa, które obumrą są pozostawiane do naturalnego rozkładu. 

     Taka to niezwykła historia zaklęta w pniach niepozornych sosen.  Miejsce to jest magiczne i przez swój wygląd może wzbudzać baśniowe marzenia.  Bez względu na jaki cel hodowano te osobliwe "Krzywe drzewa", są  dziś pomnikiem przyrody i jedną z leśnych atrakcji przyrodniczych Puszczy Augustowskiej.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz