20 lipca 2021

Orlen Necko Endurance 2021 - Augustów - Motorowodne Mistrzostwa Świata Wodnej F1 H2O.


     Augustów kojarzy się wszystkim z wodą, lasami i odpoczynkiem. Nie każdy wie, że odbywa się tu prestiżowa impreza  sportowa  promująca  miasto Augustów, region i nasz kraj na świecie. Taką imprezą  promującą  region jest  Orlen Necko Endurance - Motorowodne Mistrzostwa Świata Wodnej Formuły F1 H2o. To jedna  z najbardziej prestiżowych zawodów w sporcie motorowodnym, które można porównać do samochodowego wyścigu „24h Le Mans” , takie zawody odbyły  się na akwenie Necko w Augustowie. 

     Do Augustowa przyjechali czołowi zawodnicy  11 zespołów (team) F1 H2O m.in. z Europy, Bliskiego Wschodu: Tullio Abbate, Majed Al Mansoori , Rashed Al Qemzi, Quentin Octau i inni.  W skład zespołów wchodzą oprócz kierowców również  mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie łodzi.  Zawodnicy ścigali  się w dwóch klasach S2 i S3 na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, wyposażonych w kokpit bezpieczeństwa. Katamarany  zbudowane są z bardzo kosztownych kompozytów węglowych i żywic epoksydowych. 

     Do tych lekkich konstrukcji o minimalnej wadze 550 kg doczepione są silniki o olbrzymiej mocy w dwóch klasach: S2 o prędkości max. 195 km/h i mocy silnika 240 KM  przy 10.500 obr/min i  klasie S3 o prędkości max. 105 km/h i mocy silnika 60 KM.  Przyspieszenie w takich łodziach to 0-100 km/h mniej niż w 3 sekundy, a max.  przeciążenie to 6 g- force na zakrętach. Przy największych prędkościach łódka nie ma kontaktu z wodą, a piloci wykonują spektakularne zwroty bez wytracania prędkości. Tajemnica każdej  łodzi  tkwi w dopasowanej śrubie, która wyglądem przypomina śmigło.

      O zwycięstwie decydują również zdolności mechaniczne zespołów i umiejętności pilotów. Tu nie ma miejsca na błędy, w tych  zmaganiach, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. Na końcowy sukces składa się kilka elementów , między innymi odpowiednia strategia zespołu, umiejętności kierowców, a także właściwe ustawienia i niezawodność wodnych bolidów. Wszystko to sprawia, że przez sześć godzin wyścigu dzieje się naprawdę bardzo dużo.

       Prestiżowe zawody  w klasie S2 wygrał Team "Abu Dhabi" ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, natomiast  w klasie S3 Team "Boat 99" z Francji. Od wielu lat te niesamowite zawody tego pięknego sportowego widowiska  rozgrywane są na jez. Necko w Augustowie, a stroną organizacyjną, którą doceniają gwiazdy tego sportu z całego świata są : Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wraz z Augustowskim Klubem Sportowym "Sparta".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.