7 lipca 2021

Pomost nad jeziorem Pomorze przeszedł renowację, po liftingu jest jak nowy i czeka na turystów.      W ośrodku wypoczynkowym "Kukle" położonym  na skraju Puszczy Augustowskiej, nad brzegiem objętego strefą ciszy jeziora Pomorze gruntownie przebudowano konstrukcję dawnego turystycznego pomostu. Czas i warunki nadjeziorne odcisnęły na nim swoje piętno, bo po tak długim czasie użytkowania drewniane elementy były w złym stanie. Prace rozpoczęły się kilkanaście tygodni temu. Najpierw zostało zdemontowane poszycie dawnego pomostu. Usunięto kilkaset desek, belek oraz legarów, na których wspierała się konstrukcja. Wilgoć zrobiła swoje, bo niektóre z nich dosłownie rozsypywały się w rękach. 

      Na szczęście całość opiera się na solidnych palach z dawnego puszczańskiego drewna wbitych w dno jeziora. Kiedy stare i spróchniałe elementy pomostu zostały już zdemontowane przyszedł czas na montaż nowych. Okazała konstrukcja , która powstała została wykonana z drewna sosnowego o dł. 125 m. i szer. 5 m. w kształcie litery "Y". Na zakończeniu pomostu od strony zachodniej przebudowano również istniejący dawniej daszek o wym. 5,5m. x 5m. Zaraz obok pomostu zainstalowana została kładka do, której mogą cumować łodzie wiosłowe dla turystów  oraz nigdzie indziej nie spotykane żeglarskie łódki okrągłe. 

     Pomost został wyposażony w oświetlenie LED.  Nowa konstrukcja pomostu na wybranych odcinkach została  zabezpieczona odpowiednimi barierkami drewnianymi i metalowymi. Z pomostu można podziwiać jezioro Pomorze, które położone jest na Pojezierzu Sejneńskim. Jego powierzchnia wynosi 295 ha, długość 4,4 km, szerokość do 1,4 km, a maksymalna głębokość to 23,5 m. Brzegi, w większości dostępne, porośnięte są przepięknym borem sosnowym, nad którym skrzeczą kormorany i czaple. 

      Do ośrodka wypoczynkowego  "Kukle" położonego na tym pięknym akwenem przyjeżdżają  turyści, wędkarze oraz miłośnicy sportów wodnych, którzy mają do dyspozycji sporą bazę turystyczną. To miejsce popularne wśród miłośników wypoczynku, którzy latem tłumnie je odwiedzają. Tym razem czekać będzie na nich niespodzianka w postaci odremontowanego okazałego pomostu nad jeziorem Pomorze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.