29 listopada 2021

Nowa siedziba Nadleśnictwa Pomorze oficjalnie otwarta i przekazana do użytku dla lasu i dla ludzi.    Piękna, oszczędna w formie i ekologiczna  taka  jest nowa  siedziba  leśników z Nadleśnictwa  Pomorze, która  została  uroczyście i oficjalnie otwarta.  Budowę planowano już od dawna, zmiana lokalizacji była konieczna, ponieważ stara siedziba  w drewnianym  budynku z 1905 roku  minionego wieku sprawiała wiele problemów.  Jego użytkowanie nie miało wiele wspólnego z współczesnymi standardami pracy. Oficjalne otwarcie nowego budynku  rozpoczęto symbolicznym  przecięciem  wstęgi, którego dokonali nadleśniczy  Nadleśnictwa  w obecności Posła i leśników. Następnie już w siedzibie odbyła się  krótka modlitwa w intencji leśników wraz z poświęceniem nowego obiektu. Siedzibę Nadleśnictwa Pomorze poświęcił duszpasterz ks. Zbigniew Bzdak.  

    Kolejnym punktem uroczystości było krótkie zwiedzanie nowego budynku. Następnie zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej, gdzie nadleśniczy  zaprezentował poszczególne etapy budowy siedziby nadleśnictwa. Wśród zaproszonych na uroczystość gości był  Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński z małżonką, nie zabrakło nadleśniczych z sąsiednich nadleśnictw, przedstawicieli samorządów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, służb mundurowych, projektantów, wykonawców i innych osób związanych z działalnością  Nadleśnictwa. Życzenia i gratulacje na ręce Nadleśniczego i dla całej załogi Nadleśnictwa Pomorze złożyli okoliczni nadleśniczowie z sąsiednich nadleśnictw oraz myśliwi z kół łowieckich.

     Budowa nowej siedziby nadleśnictwa rozpoczęła się 2018 r., a  zakończyła dwa lata później. Powierzchnia użytkowa  to 1 056,73 m² . Mieszczą się w nim pomieszczenia biurowe,  które wynikają wprost z charakteru pracy tej instytucji, pomieszczenie straży leśnej, punkt alarmowo dyspozycyjny (PAD) , pomieszczenia socjalne. W budynku znajduje się też sala konferencyjna z aneksem wystawienniczym oraz nowoczesne archiwum zakładowe.  Nowy budynek jest ogrzewany i klimatyzowany w oparciu o pompy ciepła, dostosowany został również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt jest zaopatrzony w agregat prądotwórczy.  

     Ta inwestycja  Nadleśnictwa  łącznie kosztowała ponad  7,2 mln zł.  Nowa siedziba Nadleśnictwa Pomorze  znajduje się kilkaset metrów od starej. Nadleśnictwo Pomorze powstało w latach 1952/53, kiedy to podzielono Nadleśnictwa Krasnopol i Sejny na cztery Leśnictwa. W obecnym kształcie istnieje od roku 1973. Lasy Nadleśnictwa Pomorze położone są w północno-wschodniej części Polski i są częścią masywu leśnego Puszczy Augustowskiej, którą dzieli na części granica państwowa z Białorusią i Litwą. Od północy i od wschodu Nadleśnictwo Pomorze sięga do granicy państwa, od południa graniczy z Nadleśnictwem Głęboki Bród, a od zachodu z Wigierskim Parkiem Narodowym i Nadleśnictwem Suwałki. Powierzchnia Nadleśnictwa  Pomorze to 15.864,41 ha. 

     Dostępność i przestronność  te zalety połączone z funkcjonalnością  pomieszczeń pracowniczych i technicznych sprawia, że nowa siedziba Nadleśnictwa jest obecnie najnowocześniejsza w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.  A leśnikom pozostało  jak najlepiej wykonywać swoje leśne obowiązki dla lasu i dla ludzi w nowych i przyjaznych pomieszczeniach biurowych Nadleśnictwa Pomorze.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz