23 września 2022

Wrzesień jest już jesienny z nastrojowymi mglistymi porankami, które tworzą niepowtarzalną aurę.     Lato i gorące dni już dawno odeszły w zapomnienie i mamy kolejną porę roku, jaką jest jesień. W tym roku jesień kalendarzowa zbiegła  się z jesienią astronomiczną, która zaczęła się tego samego dnia, a dokładnie 23 września o godz. 3:03. i potrwa 90 dni. Jesień jest wspaniałą porą roku, bardzo często uznawaną za najpiękniejszą ze wszystkich.  Piękne barwy, piękne wschody i zachody słońca, ciepłe kolory czy wreszcie nastrojowe mgliste poranki. Temat wdzięczny, piękny wizualnie, gdzie jesienna aura potrafi przyprawić o zawrót głowy. 

     Mgły jesienne wyglądają bardzo malowniczo i tajemniczo. Mgliste kropelki pary wodnej są tak drobniutkie i lekkie, że nie mogą spaść na ziemię w postaci deszczu. Powstają nocą przy bezchmurnym niebie, gdy ziemia szybko ostygnie oddając  swoje ciepło, następnie stykając się z nią,  powietrze gwałtownie traci temperaturę. Jesienne mgły są jak olbrzymie chmury, otulając ziemię tajemniczym i ulotnym szalem. Spowite jesienną mgłą jezioro, rzeka zyskuje zupełnie nowy charakter. Drugi brzeg jeziora, rzeki  na co dzień niezbyt odległy, znika zupełnie i widać jedynie zarysy drzew. 

     Z wody o stalowej barwie wynurza się zza tajemniczej mgły łódka z wędkarzem  oraz pędy trzcin i sitowia. Siwe, mgielne opary, przesuwają się nad taflą jeziora i coraz bardziej wydaje się, że jesteśmy na jakimś tajemnym uroczysku. Te piękne wizualnie jesienne mgły, przyciągające wzrok, a przy tym pozwalające tak wiele powiedzieć, bogactwo uczuć przekazać,  z całą pewnością czeka nas jeszcze nie jeden mglisty poranek tej jesieni. Nic oryginalnego, a jednak pięknie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.