6 września 2022

Wrześniowa impresja z przejściem między monotonią upalnego lata a początkiem jesieni.     Wrzesień, Wrzesień  powoli  nadchodzi jesień.  Zanim sami zerwiemy pierwszą jesienną kartkę w kalendarzu, przyroda sama nas uprzedzi o jej nadejściu. Wrzesień jest porą szczególną. Dzięki zmienności naszego klimatu umiarkowanego możemy wyrwać się w miesiącu Wrześniu z przygniatającej nas monotonii upalnego lata. Dla nas również przychodzi czas różnorodności i kolejnych zmian. Czasem zastanawiamy się, czemu już na samym początku Września czujemy nadejście jesieni (pomimo, że w tym roku jej pierwszy dzień przypada na 23 -ego). 

     Tymi zmianami, które zauważamy  jak się okazuje to dużo chłodniejsze noce i poranki, dłużej utrzymują się poranne mgły, wcześniejszy zachód słońca, spadające pomału pierwsze liście, czerwieniące się owoce jarzębiny, kwitnące już wrzosy. To właśnie od nich bowiem Wrzesień zapożyczył swoją nazwę. Wrzesień to miesiąc, w którym przyroda powoli zaczyna się przygotowywać na przyjście zimy. Pola dawno już zapomniały o szumie łanów zbóż. Rolnicy wykonują podorywki i orki przedsiewne na oziminy. 

      Dojrzewają w tym czasie owoce i nasiona licznych drzew i krzewów. Ptaki odlatują do ciepłych krajów,  na niebie klucze żurawi ciągną w przelocie na południe, żegnają nas swoim jesiennym klangorem. Można jednak nadal cieszyć się owocami lata: w sadach rumienią się jabłka i gruszki. Wrzesień jest niezwykle różnorodny i wygląda inaczej w lesie, nad jeziorem, nad rzeką, na łące czy w polu. Czyż zatem miesiąc Wrzesień nie jest piękny w swojej krasie? Pełna uroku malownicza pora roku zachęca nas do spacerów, wędrówek i podziwiania piękna zmieniającej się wokół natury tej letnio-jesiennej pory roku na naszej klimatycznej Ziemi Sejneńskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz