13 listopada 2022

W Sejnach patriotycznie i uroczyście w 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


     Mieszkańcy Sejn i powiatu sejneńskiego, samorządowcy, służby mundurowe, młodzież szkolna  oraz goście uroczyście uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po mszy św. w intencji Ojczyzny  licznie zgromadzeni uczestnicy patriotycznej uroczystości w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP Sejny, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 24 Baonu KOP „Sejny” i pocztów sztandarowych przemaszerowali  ulicami miasta na odcinku od Bazyliki ulicą Józefa Piłsudskiego niosąc 100 - metrową biało-czerwoną flagę narodową. Do niesienia flagi państwowej było wielu chętnych, lecz nie wszyscy znaleźli miejsce, ponieważ długość flagi jest ograniczona. 

     W trakcie marszu uczestnicy złożyli wiązanki i kwiaty pod tablicą  upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego. Miejscem docelowym przemarszu był Pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie odśpiewany został hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego" oraz zostały złożone wiązanki, kwiaty oraz zapalono znicze. Następnie uroczystości przeniosły się do niedawno zagospodarowanych, tzw." łąk biskupich". Tam w plenerze odbyła się część artystyczna i rekreacyjna. Swoje występy zaprezentowały zespół ludowy "Nachodne", Orkiestra Dęta OSP Sejny oraz inne. Uczestnicy rozgrzewali się ciepłą grochówką i herbatą. Koło Gospodyń Wiejskich "Marycha" z Posejnel, wystawiło na sprzedaż swoje produkty kulinarne i regionalne. 

     11 listopada 1918 r. Państwo Polskie narodziło się na nowo, po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Z tego względu musimy doceniać to, że nasz kraj jest wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu.

 

1 komentarz: