19 maja 2024

80 Rocznica egzekucji na placu przed szkołą w Berżnikach - "Dla Ciebie Polsko i Twojej Chwały"      Obchody 80-tej  rocznicy  egzekucji  odbyły się na placu (miejscu straceń)  przed byłą szkołą podstawową w Berżnikach na Sejneńszczyźnie. Na obchody przybyły rodziny pomordowanych bohaterów, poczty sztandarowe, służby mundurowe, młodzież szkolna, okoliczni mieszkańcy i goście. Tam odbyła się msza święta w intencji 20 Polaków straconych przez hitlerowców 18 maja 1944 roku. Kolejnym punktem był przemarsz szyku w asyście 14. Pułku Przeciwpancernego wraz z Orkiestrą Dętą OSP Sejny na cmentarz parafialny w Berżnikach.

       Już na cmentarzu przy pomniku pochowanych bohaterów podniesiono flagę na maszt i odegrano Hymn Narodowy. Następnie odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa w wykonaniu 14. Pułku Przeciwpancernego z Suwałk. Kolejnym  punktem obchodów był Sygnał Wojska Polskiego i Sygnał "Śpij Kolego". Na zakończenie złożono wiązanki i zapalono znicze. Później obchody przeniosły się na nowe boisko gminne w Berżnikach, gdzie odbył się piknik historyczny. 18 maja 1944 roku na placu przed Szkołą Podstawową w Berżnikach hitlerowcy w bestialski sposób powiesili dwudziestu Polaków, a następnie ciała wrzucili do latryny.  

       Wśród 20 powieszonych byli 18-letni chłopcy i dojrzali mężczyźni. Żaden z nich nie płakał, nie prosił o litość. Umierali świadomi idei, za którą oddawali swe życie.  Siedem osób nie zostało rozpoznanych. Po ekshumacji ciała 20 zamordowanych złożono w trumnach i pochowano na cmentarzu parafialnym w Berżnikach . Po latach postawiono duży granitowy pomnik z wypisanymi nazwiskami bohaterów. Ich postawa i ofiara życia, niech będzie dziś wielkim przesłaniem dziejowym dla młodego pokolenia i nauką miłości do Ojczyzny.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz