15 maja 2024

Barwny majowy czas na Sejneńszczyźnie, gdzie przyroda darzy nas swoim własnym klimatem.       Przed nami nastała kolejna piękna Wiosna, czyli  Maj miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba i cudownych zapachów. Maj, jak sama nazwa wskazuje jest miesiącem kwitnienia wielu krzewów, krzewinek i roślin zielnych.  Miesiąc Maj przez nas uznawany jest za najpiękniejszy miesiąc w roku, a zawdzięcza swą nazwę bogini przyrody, urodzaju i płodności - mitologicznej Mai.   Na Sejneńszczyźnie przyroda w maju jest niezwykle urozmaicona, gdzie zakwita mnóstwo roślin,  tylko zwykle później niż w innych częściach kraju. 

       Na wszystkich drzewach i krzewach rozwijają się już jasne, młode liście. Łąki w maju mienią się różnymi kolorami, gdzie barwy te zmieniają się w krótkich odstępach czasu. W oczy rzucają się wielkie i żółte, pachnące miodem kwiaty mniszka lekarskiego, zwanego popularnie dmuchawcem. Sady przyozdobione są białymi  kwitami starych jabłoni, które wyglądają najpiękniej. Na polach kwitnie rzepak ozimy z jego niepowtarzalnym i niesamowitym krajobrazem. 

       Jeśli potrafimy zatrzymać się na chwilę i zapomnieć o troskach dnia codziennego, dostrzeżemy to, czym przyroda nas obdarza, bo przecież w maju jak w raju. Natomiast stały kontakt z majową przyrodą jest przecież także gwarancją, że dłużej zachowamy młodość, dobre zdrowie i humor oraz siły witalne. Wystarczy tylko umiejętnie korzystać z tej oferty w barwnym  majowym czasie  na Sejneńszczyźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz