Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
22 grudnia 2012
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składam Państwu serdeczne życzenia
wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery,
ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,
poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia
towarzyszą Państwu przez cały Nowy 2013 Rok.
Życzy autor Leszek Przeborowski
20 grudnia 2012
Astronomiczna pora roku – Zima i najkrótszy dzień w roku.
Pierwszy dzień astronomicznej Zimy rozpoczyna się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego i trwa do momentu równo nocy wiosennej. Moment, który astronomowie zwą przesileniem zimowym przypada na najkrótszy dzień w roku. Właśnie wtedy Słońce osiąga swoje najniższe położenie pod równikiem niebieskim i wstępuje w znak Koziorożca. W piątek 21 grudnia o godzinie 12:10 rozpocznie się u nas astronomiczna - Zima. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zamarzniętą formą opadu i osadu atmosferycznego. Za miesiące zimowe uznaje się grudzień, styczeń i luty. Jednak już po 22 grudnia każdy dzień będzie się wydłużał, chociaż początkowo nie będzie to prawie zauważalne, a później za 89 dni nadejdzie piękna Wiosna.
Źródło: http://pl.wikipedia.org oraz informacje własne
16 grudnia 2012
Choinki prosto z Lasów Państwowych. Jaką wybrać choinkę?
Święta Bożego Narodzenia trudno sobie wyobrazić bez choinki. Wiele osób ma jednak poważny problem, jakie drzewko wybrać: świerk, sosnę czy jodłę. Żywa choinka jest tradycyjnym motywem polskich Świąt Bożego Narodzenia. Choinka w obecnej formie zawitała na ziemie polskie dopiero przed końcem XVIII w. Co roku do wielu polskich domów na święta Bożego Narodzenia trafiają choinki zakupione w Nadleśnictwach Lasów Państwowych. Lasy Państwowe zachęcają do kupowania u nich, gdyż w ten sposób zapobiega się nienormowanej wycince drzewostanu. Normatywna wysokość choinek wynosi od 1,5 m. do 5 m., najwięcej sprzedaje się drzewek o wys. do 2,5 metra. Koszt choinek nie jest zbyt wysoki a w stosunku do poprzedniego roku ceny są niższe. Pozyskanie choinek z Lasów Państwowych w najmniejszym stopniu nie zagraża i nie narusza równowagi ekosystemu leśnego. Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych choinek, prosto z lasu. Żywy świerk, sosna czy jodła wypełniają nasze domy zapachem lasu, aromatem żywicy i udekorują prawdziwą zielenią. Wszystko to stworzy świąteczną magię i niepowtarzalny Bożonarodzeniowy klimat.
9 grudnia 2012
Przedzimowe białe krajobrazy na Suwalszczyźnie.
Pierwszy śnieg w tym roku na Suwalszczyźnie spadł już w październiku, ale nie utrzymał się zbyt długo. Od połowy listopada cieszyliśmy się jeszcze całkiem ciepłą jesienią, temperatury sięgały 10 stopni, od czasu do czasu zza chmur wyglądało słońce, a o mrozie i opadach śniegu nikt nie chciał nawet myśleć. Niedawno przed pierwszą połową grudnia, wrócił śnieg wraz z nim minusowa temperatura. Gdy w ubiegłym roku grudzień był bezśnieżny, tak teraz jest odwrotnie. Takie są kaprysy naszej regionalnej pogody. Kalendarzowa zima przychodzi zawsze 21 grudnia, ale pierwsze opady śniegu i mrozu zdarzają się dużo wcześniej na naszej urokliwej Suwalszczyźnie - polskim biegunie zimna.
2 grudnia 2012
W Grudniu po południu, czyli wędrówka nad jezioro.
Na Suwalszczyźnie grudzień zaliczany jest do przedzimia, gdyż średnie temperatury dobowe już spadają zazwyczaj poniżej zera – przynajmniej w pierwszej części miesiąca. Warto wtedy wybrać się na krótką wędrówkę, kiedy oczywiście mamy wolny czas. Jak to mówią „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani turyści”. Coraz częściej w miesiącu grudniu chcemy wypoczywać czynnie. Również nad jeziorem można zorganizować coś miłego dla siebie, po to, by się zrelaksować. Wędrując nad brzegiem urokliwego jeziora jednocześnie spędzając miło czas, nawet w grudniowy dzień. Drzewa bezlistne, ołowiane niebo, zaniebieszczona przestrzeń, również ma to w sobie jakiś ciekawy i interesujący urok. W końcu ten swoisty klimat opuszczonych szlaków turystycznych, wyludnionych brzegów, kładek, pozbawionych ludzkiej postaci krajobrazów ma też w sobie jakąś niewiarygodną moc, może nawet większą niż kolorowe wakacyjne plenery.
Subskrybuj:
Posty (Atom)